REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 817

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Materiał partnera:

Kiedy ubiegamy się o kredyt w banku, instytucja ta zawsze sprawdza naszą zdolność kredytową. Czym ona jest? Co wpływa na naszą zdolność kredytową, jak ją obliczyć i poprawić? Chcesz obliczyć swoją zdolność kredytową? Zapraszamy do artykułu!

Czym jest zdolność kredytowa?



Najprościej rzecz ujmując, zdolność kredytowa to prawdopodobieństwo, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie we wskazanym w umowie czasie. Poprzez zobowiązanie rozumie się tutaj nie tylko kapitał, ale także odsetki oraz wszystkie opłaty dodatkowe. Bank, udzielając kredytu, podejmuje ryzyko, które minimalizuje właśnie poprzez określenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Co składa się na naszą zdolność kredytową?



Bank, oceniając zdolność kredytową klienta, bierze pod uwagę mnóstwo aspektów. Są to między innymi:
  • osiągane dochody,
  • źródła dochodów,
  • forma zatrudnienia,
  • wiek potencjalnego klienta,
  • wkład własny,
  • inne zobowiązania finansowe,
  • koszty utrzymania kredytobiorcy i członków jego rodziny,
  • wysokość kredytu,
  • okres spłaty kredytu.


Na podstawie tych danych bank tworzy profil kredytobiorcy, który następnie przekazywany jest do analityka. Ten z kolei ma za zadanie zbadanie wiarygodności finansowej klienta.
Choć zdolność kredytowa może różnić się między bankami, nie mogą one jej określać zupełnie niezależnie. Kluczowa w tej kwestii jest tak zwana rekomendacja T nałożona przez Komisję Nadzoru Finansowego, która określa, że wysokość miesięcznej raty nie może przekraczać 50% miesięcznych dochodów netto.

Dochody natomiast muszą być regularne i udokumentowane. Nie wliczają się do nich m.in.: zasiłki dla bezrobotnych, alimenty, stypendia, zasiłki, renty na czas określony, diety pracownicze, dodatki socjalne itp. Bank nie weźmie pod uwagę także dochodów, które nie są udokumentowane.

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?



W Internecie znajduje się wiele narzędzi, które umożliwiają przybliżone obliczenie zdolności kredytowej. Jeżeli jednak chcemy uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik, najlepiej skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK. Opiera się on na prawdziwych danych dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej. Samo korzystanie z analizatora jest darmowe, jednak konieczne jest posiadanie aktualnego raportu BIK, którego wygenerowanie kosztuje 39 zł. Jeżeli więc planujemy zaciągnięcie kredytu, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że w ostateczności to i tak bank podejmuje decyzję o przyznaniu bądź nieprzyznaniu kredytu.

Brak zdolności kredytowej - co dalej?



Aby uzyskać kredyt w banku konieczna jest masa formalności oraz nienaganna historia kredytowa. Co jednak w sytuacji, gdy nasza historia nie jest doskonała i bank postanowi nie podejmować ryzyka związanego z udzieleniem nam kredytu? Alternatywną opcją są pożyczki online, które udzielane są przez parabanki, firmy i instytucje pozabankowe. Aby otrzymać taką pożyczkę nie jest wymagana idealna historia kredytowa.

Pożyczka online - wady i zalety



Do zalet pożyczek ratalnych online należy zaliczyć przede wszystkim minimum formalności, szybkość oraz łatwość w jej otrzymaniu. Wniosek pożyczkowy składa się w kilka minut. W takim samym czasie otrzymujemy też decyzję potencjalnego pożyczkodawcy, a pieniądze na koncie znajdują się zwykle w przeciągu kilkunastu minut od podpisania umowy.

Rozwiązanie to posiada także wady, do których należy zaliczyć przede wszystkim wyższe niż w banku oprocentowanie. Ponadto nieterminowe opłacanie zobowiązania powoduje powstawanie ogromnych odsetek i kosztów dodatkowych. Na taki rodzaj finansowania warto więc zdecydować się wtedy, gdy mamy pewność, że będziemy w stanie regularnie i terminowo spłacać zaciągnięte zadłużenie.

Pożyczki online - czy to bezpieczne?



Wiele osób obawia się zaciągania pożyczek online ze względu na ich bezpieczeństwo. Niepotrzebnie! Pożyczki przez internet są bezpieczną formą finansowania, o ile wybierzemy godną zaufania instytucję. Jak to zrobić? Najlepiej odwiedzić portal pożyczkowy, gdzie znajdziemy setki ofert od legalnych i bezpiecznych firm pożyczkowych. Co więcej dostępne na takich stronach porównywarki pożyczek w kilka sekund przeanalizują dostępne oferty i ich warunki. Dzięki temu wybór pożyczki online będzie nie tylko bezpieczny, ale także szybki i najlepiej dostosowany do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.